Zupa Hipokratesa („Ojca medycyny”)

11 lis
Wróżka Milena Radomiła pisze..

Zupa Hipokratesa („Ojca medycyny”)

Zupa Hipokratesa („Ojca medycyny”)

 

jest to specjalna zupa, zalecana jako podstawa diety w tzw. Terapii Gersona, która pomaga oczyścić nerki i tym samym pomóc w detoksykacji organizmu.

 

„Twoje pożywienie powinno być lekarstwem, a Twoje lekarstwo pożywieniem”

 

Przed laty

zapytałam moich kart jaka dieta może poprawić stan mojego
zdrowia i wyciągnęłam kartę Króla Kielichów.
Pierwsze moje skojarzenie – Terapia Gersona. Bo co robi kielichowy?
Pije – czyli soki na przykład.
Zakładam, że moim kartom nie chodziło o picie na umór ani inne używki.
Inna rzecz, że dr Max Gerson na zdjęciu w książce – jest w typie urody
Króla Kielichów właśnie. Król Kielichów symbolizuje także Ojca.
I taddam pomyślałam – Hipokrates był nazywany „Ojcem medycyny”

 

Terapia Gersona

 

jest to jedna z pierwszych terapii przeciwrakowych a opiera się ona na odkryciach dr Maxa Gersona na temat potężnych efektów leczniczych owoców i warzyw uprawianych organicznie.
Jego specjalny program żywieniowy ma na celu usunięcie toksyn, a następnie odżywienie organizmu za pomocą  zdrowego i organicznego jedzenia ( w tym zupa Hipokratesa), podawania soków i lewatyw. Co więcej stosowanie jego diety ma za zadanie pobudzić naturalne mechanizmy obronne układu odpornościowego organizmu. Można zaryzykować stwierdzenie, że tak jak Hipokrates był prekursorem medycyny współczesnej tak dr Gerson był prekursorem mechanizmów Autofagii.

 

Oczyszczanie

 

Otóż doktor Gerson uważał, że soki ( 13 szklanek dziennie) mogą odwrócić skutki wielu chorób zwyrodnieniowych, a podstawą skutecznego leczenia jest zadbanie o oczyszczenie wątroby i nerek.
I o ile większość procedur stosowanych w Terapii Gersona ma oczyścić wątrobę, o tyle zupa Hipokratesa pomaga oczyścić nerki.

 

 

Składniki:

 

– 1 seler korzeniowy średniej wielkości lub 3-4 łodygi selera naciowego,
– niewielka ilość natki pietruszki,
– 70 dag pomidorów,
– 2 cebule średniej wielkości,
– 1 korzeń pietruszki (jeśli jest niedostępny to można z niego zrezygnować),
– 2 małe pory (można je zastąpić 2 dodatkowymi cebulami średniej wielkości)
– kilka ząbków czosnku,
– pół kilo ziemniaków

 

 

Receptura:

-Czyszczenie warzyw: Muszą być dokładnie umyte i oczyszczone – nie obierać ponieważ ważne witaminy i minerały osadzają się pod skórą.

-Metoda gotowania: Pokroić w kostkę, zalać wodą i gotować na wolnym ogniu przez 2 godziny. To sprawia, że warzywa są łatwostrawne. Po ugotowaniu całość zmiksować tak, aby otrzymać gęstą, kremową zupę.

-Garnek do gotowania: Musi być dobrze zakryty.

-Ilość wody: Mała ilość wody, tylko aby przykryła warzywa.

-Temperatura: Gotowanie w niskiej temperaturze.

-Dodatkowe zalecenia: Zupę ugotuj i zjedz bez soli. Przed włożeniem zupy do lodówki, pozwól jej ostygnąć. Przygotuj jej tyle, ile dasz radę zjeść w ciągu dwóch dni, ponieważ po upływie tego czasu traci ona swoje właściwości odżywcze.

-Uwaga (info ode mnie): Kilkugodzinne schłodzenie zupy przed zjedzeniem powoduje powstanie tzw. skrobi opornej czyli nabiera ona właściwości prebiotyku i stanowi cenne pożywienie mikroflory jelitowej.

 

 Jak oczyścić nerki?

Oprócz Terapii Gersona i Jego Zupy Hipokratesa, słyszałam o chińskim specyfiku Shilintong Pian na rozpuszczenie kamieni nerkowych i żółciowych. Opis tegoż w Internecie jest dość interesujący, ale w kilku zielarskich sklepach jak o niego pytałam mówili, że nie ma atestów i jest nie do kupienia. Ale myślę, że ze względów hobbystycznych warto wiedzieć.

 

Ale czy na pewno?

 

Wróżka Milena Radomiła

 

 

Uwaga! 

Informacje na moim blogu służą wyłącznie do celów edukacyjnych, informacyjnych  i hobbystycznych dlatego nie mogą zastąpić opinii lekarza.

Call Now Button